39-01-2160 MOLEX Mini-Fit Jr. Connector
Symbol Micros:
Z MX-0039012160
Case : Rys.39-01-2160
Plug; female; 16pin (2x8); for cable; pitch: 4,2mm; w/o pins, 600V, UL94V-2; eqiv. MX-5557-16R
Parameters
| Number of pins: | 16 |
| Current: | 13A |
| Manufacturer: | MOLEX |
| Connector: | Plug |
| Mounting: | Cables |
| Spatial orientation: | Straight |
| Operating voltage: | 600V |
Manufacturer:: MOLEX
Manufacturer part number: 0039012160
Case style: Rys.39-01-2160
External warehouse:
136831 pcs.
| Quantity of pcs. | 1300+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2189 |
Manufacturer:: MOLEX
Manufacturer part number: 39012160
Case style: Rys.39-01-2160
External warehouse:
300 pcs.
| Quantity of pcs. | 285+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,4563 |
Manufacturer:: MOLEX
Manufacturer part number: 39012160
Case style: Rys.39-01-2160
External warehouse:
114400 pcs.
| Quantity of pcs. | 1300+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2424 |
| Number of pins: | 16 |
| Current: | 13A |
| Manufacturer: | MOLEX |
| Connector: | Plug |
| Mounting: | Cables |
| Spatial orientation: | Straight |
| Operating voltage: | 600V |
| Type of connector: | Female |
| Terminal pitch [m]: | 4,2mm |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols