7805 1A TO220 HXY MOSFET L7805CV
Symbol Micros:
ST+05 HXY
404308
ST+05 HXY
Contractor Symbol:
Case : TO220
Positive Voltage Regulator; 5V; 1A; 4%; 2V dropout; -25°C ~ 125°C; Equivalent: L7805CV-DG; LM7805CT; LM7805CT/NOPB; UA7805CKCS; UA7805CKCSE3; MC7805CTG; MC7805CT-BP; KA7805ETU; TS7805CZ C0G; KIA7805AP;
Parameters
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Input voltage: | 35V |
| Output current [A]: | 1A |
| Voltage drop: | 2V |
| Tolerance [%]: | 4,00% |
| Output voltage [V]: | 5V |
| Operating temperature (range): | -25°C ~ 125°C |
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Input voltage: | 35V |
| Output current [A]: | 1A |
| Voltage drop: | 2V |
| Tolerance [%]: | 4,00% |
| Output voltage [V]: | 5V |
| Operating temperature (range): | -25°C ~ 125°C |
| Case: | TO220 |
Equivalents
Manufacturer::
ST
Manufacturer part number:
L7805CV-DG RoHS
Case style:
TO220
In stock
6292 pcs.
| Quantity of pcs. | 3+ | 10+ | 50+ | 200+ | 1000+ |
| Net price (EUR) | 0,4523 | 0,2968 | 0,2127 | 0,1861 | 0,1743 |
Packaging: 50/1000/6000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ST
Manufacturer part number:
L7805CV-DG RoHS
Case style:
TO220
In stock
39775 pcs.
| Quantity of pcs. | 3050+ |
| Net price (EUR) | 0,1743 |
Packaging: 50
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ST
Manufacturer part number:
L7805CV-DG RoHS
Case style:
TO220
In stock
122402 pcs.
| Quantity of pcs. | 850+ |
| Net price (EUR) | 0,1743 |
Packaging: 50
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ST
Manufacturer part number:
L7805CV RoHS
Case style:
TO220SG=0.6mm
In stock
2857 pcs.
| Quantity of pcs. | 3+ | 10+ | 50+ | 200+ | 1000+ |
| Net price (EUR) | 0,3745 | 0,2450 | 0,1753 | 0,1533 | 0,1437 |
Packaging: 50/1000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ST
Manufacturer part number:
L7805CV RoHS
Case style:
TO220SG=0.6mm
In stock
325100 pcs.
| Quantity of pcs. | 3300+ |
| Net price (EUR) | 0,1437 |
Packaging: 50
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ST
Manufacturer part number:
L7805CV RoHS
Case style:
TO220SG=0.6mm
In stock
1827332 pcs.
| Quantity of pcs. | 950+ |
| Net price (EUR) | 0,1437 |
Packaging: 50
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
LM7805CT RoHS
Case style:
TO220SG=0.6mm
In stock
2 pcs.
| Quantity of pcs. | 2+ | 10+ | 50+ | 200+ | 1000+ |
| Net price (EUR) | 0,5017 | 0,3039 | 0,2341 | 0,2111 | 0,2009 |
Packaging: 50
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
LM7805CT RoHS
Case style:
TO220SG=0.6mm
In stock
150 pcs.
| Quantity of pcs. | 2+ | 10+ | 50+ | 200+ | 1000+ |
| Net price (EUR) | 0,5017 | 0,3039 | 0,2341 | 0,2111 | 0,2009 |
Packaging: 50/200
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
LM7805CT RoHS
Case style:
TO220SG=0.6mm
In stock
701771 pcs.
| Quantity of pcs. | 2000+ |
| Net price (EUR) | 0,2009 |
Packaging: 50
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
LM7805CT RoHS
Case style:
TO220SG=0.6mm
In stock
254009 pcs.
| Quantity of pcs. | 700+ |
| Net price (EUR) | 0,2009 |
Packaging: 50
Quantity (multiple 1)
Edit Symbol
Delete associated with Contractor Symbol
Symbol Micros
Are you sure you want to delete your symbols? Your Symbol Symbol Micros
Contractor Symbol
Add another Contractor Symbol
Add Symbol
Symbol Micros
Contractor Symbol
Add another Contractor Symbol
Cancel
All Contractor Symbols
The provided name is already taken
The symbol contains forbidden characters or is too short. The symbol can consist of upper and lower case letters, spaces, special characters: "-", "/", "." and must have at least 3 characters.