PCF8574AT
Symbol Micros:
8574AT
Case : SOP16W
8-bit I/O Expander w/ Interrupt (add: 0111 xxx), I2C, 100kHz, 2.5÷6.0V, -40÷85°C
Parameters
| Supply voltage range: | 2,5V~6V |
| Manufacturer: | NXP |
| Interface: | I2C |
| Number of I/O: | 8 |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| Type of output: | Push-Pull |
Manufacturer:: NXP
Manufacturer part number: PCF8574AT/3,518 RoHS
Case style: SOP16Wt/r
In stock:
0 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 30+ | 100+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 2,6044 | 2,1723 | 1,9243 | 1,8039 | 1,7355 |
Manufacturer:: NXP
Manufacturer part number: PCF8574AT/3,518
Case style: SOP16W
External warehouse:
640 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,7355 |
| Supply voltage range: | 2,5V~6V |
| Manufacturer: | NXP |
| Interface: | I2C |
| Number of I/O: | 8 |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| Type of output: | Push-Pull |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols