FT4232HL
Symbol Micros:
UIFT4232hl
Case : LQFP64
Quad USB <-> UART/MPSSE; USB 2.0; RX/TX Buffer; 12Mbd; 1,62V~1,98V/3V~3,6V; -40°C ~ 85°C; Equivalent: FT4232HL-REEL; FT4232HL-TRAY;
Parameters
| Manufacturer: | FTDI |
| Standard: | USB 2.0 |
| Circuit function: | USB to UART/MPSSE |
| Clock frequency: | 480MHz |
| Supply voltage range: | 3V~3,6V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| Case: | LQFP64 |
Manufacturer:: Future Technol. Devices Internat. Ltd.
Manufacturer part number: FT4232HL-TRAY RoHS
Case style: LQFP64
Datasheet
In stock:
0 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 2+ | 5+ | 10+ | 20+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 13,1599 | 12,6404 | 12,1680 | 11,9236 | 11,7496 |
Manufacturer:: Future Technol. Devices Internat. Ltd.
Manufacturer part number: FT4232HL-TRAY RoHS
Case style: LQFP64
Datasheet
In stock:
0 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 9+ | 27+ | 54+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 13,1599 | 12,4054 | 11,9565 | 11,6909 | 11,5804 |
Manufacturer:: Future Technol. Devices Internat. Ltd.
Manufacturer part number: FT4232HL-TRAY RoHS
Case style: LQFP64
Datasheet
In stock:
0 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 2+ | 5+ | 10+ | 20+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 13,1599 | 12,6404 | 12,1680 | 11,9236 | 11,7496 |
Manufacturer:: Future Technol. Devices Internat. Ltd.
Manufacturer part number: FT4232HL-REEL
Case style: LQFP64
External warehouse:
1257 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 11,7496 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-05-29
Quantity of pcs.: 564
Item in delivery
Estimated date:
2026-07-31
Quantity of pcs.: 520
| Manufacturer: | FTDI |
| Standard: | USB 2.0 |
| Circuit function: | USB to UART/MPSSE |
| Clock frequency: | 480MHz |
| Supply voltage range: | 3V~3,6V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| Case: | LQFP64 |
Detailed description
Manufacturer: FTDI
Integrated circuit type: interface
Interface: USB - UART x4, MPSSE x2
USB speed: High Speed
Supply voltage: 3 V ~ 3.6 V
Case: LQFP64
Mounting: SMD
Operating temperature: -40°C ~ 85°C
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols