BC807-40,215
Symbol Micros:
TBC80740
Case : SOT23
Transistor PNP; 600; 250mW; 45V; 500mA; 80MHz; -65°C ~ 150°C; Equivalent: BC807-40,235; BC807-40,215; (BC807-40/DG/B4R); BC807-40 smd;
Parameters
| Power dissipation: | 250mW |
| Manufacturer: | NXP |
| Current gain factor: | 600 |
| Case: | SOT23 |
| Cutoff frequency: | 80MHz |
| Max. collector current: | 500mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 45V |
| Power dissipation: | 250mW |
| Manufacturer: | NXP |
| Current gain factor: | 600 |
| Case: | SOT23 |
| Cutoff frequency: | 80MHz |
| Max. collector current: | 500mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 45V |
| Operating temperature (range): | -65°C ~ 150°C |
| Transistor type: | PNP |
Detailed description
Transistor type: PNP
Polarisation: bipolar
Collector-emitter voltage: 45V
Collector current: 500mA
Power: 250mW
Case: SOT23
Mounting: SMD
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols