BC856A,215
Symbol Micros:
TBC856a
Case : SOT23
Transistor PNP; 250; 250mW; 65V; 100mA; 100MHz; -65°C ~ 150°C; Substitute: BC856A-DIO; BCX71; 2SA1162; BC856A-7-F (DIODES); BC856ALT1G (ON); BC856A.215; BC856A,215; BC856A-DIO;
Parameters
| Power dissipation: | 250mW |
| Manufacturer: | NXP |
| Current gain factor: | 250 |
| Case: | SOT23 |
| Cutoff frequency: | 100MHz |
| Max. collector current: | 100mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 65V |
Manufacturer:: NXP
Manufacturer part number: BC856A,215 RoHS
Case style: SOT23t/r
Datasheet
In stock:
2870 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ | 50+ | 400+ | 3000+ | 12000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0724 | 0,0278 | 0,0136 | 0,0108 | 0,0104 |
Manufacturer:: Nexperia
Manufacturer part number: BC856A,215
Case style: SOT23
External warehouse:
8000 pcs.
| Quantity of pcs. | 500+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0294 |
| Power dissipation: | 250mW |
| Manufacturer: | NXP |
| Current gain factor: | 250 |
| Case: | SOT23 |
| Cutoff frequency: | 100MHz |
| Max. collector current: | 100mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 65V |
| Operating temperature (range): | -65°C ~ 150°C |
| Transistor type: | PNP |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols