BC856B smd NEXPERIA
Symbol Micros:
TBC856b
Case : SOT23
PNP 100mA 65V 250mW 100MHz 220 < beta < 475
Parameters
| Power dissipation: | 250mW |
| Manufacturer: | NXP |
| Current gain factor: | 475 |
| Case: | SOT23 |
| Cutoff frequency: | 100MHz |
| Max. collector current: | 100mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 65V |
Item in delivery
Estimated date:
2026-08-28
Quantity of pcs.: 30000
| Power dissipation: | 250mW |
| Manufacturer: | NXP |
| Current gain factor: | 475 |
| Case: | SOT23 |
| Cutoff frequency: | 100MHz |
| Max. collector current: | 100mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 65V |
| Operating temperature (range): | -65°C ~ 150°C |
| Transistor type: | PNP |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols