BC857B NXP
Symbol Micros:
TBC857b
Case : SOT23
Transistor PNP; 475; 250mW; 45V; 100mA; 100MHz; -65°C ~ 150°C; Substitute: BC857BLT1G; BC857B RF; BC857B-7-F; BC857B,235; BC857B,215; BC857B-13-F; BC857B,215; BC857B-DIO; BC857B.215;
Parameters
| Power dissipation: | 250mW |
| Manufacturer: | NXP |
| Current gain factor: | 475 |
| Case: | SOT23 |
| Cutoff frequency: | 100MHz |
| Max. collector current: | 100mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 45V |
Manufacturer:: NXP
Manufacturer part number: BC857B 3F.. RoHS
Case style: SOT23t/r
Datasheet
In stock:
0 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ | 50+ | 400+ | 3000+ | 12000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0722 | 0,0277 | 0,0136 | 0,0108 | 0,0103 |
Manufacturer:: NXP
Manufacturer part number: BC857B,215 RoHS
Case style: SOT23t/r
Datasheet
In stock:
108248 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ | 50+ | 400+ | 3000+ | 12000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0722 | 0,0277 | 0,0136 | 0,0108 | 0,0103 |
Manufacturer:: Nexperia
Manufacturer part number: BC857B,215
Case style: SOT23
External warehouse:
224000 pcs.
| Quantity of pcs. | 500+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0214 |
Manufacturer:: Nexperia
Manufacturer part number: BC857B,235
Case style: SOT23
External warehouse:
230000 pcs.
| Quantity of pcs. | 50000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0103 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-08-30
Quantity of pcs.: 30000
| Power dissipation: | 250mW |
| Manufacturer: | NXP |
| Current gain factor: | 475 |
| Case: | SOT23 |
| Cutoff frequency: | 100MHz |
| Max. collector current: | 100mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 45V |
| Operating temperature (range): | -65°C ~ 150°C |
| Transistor type: | PNP |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols