BCP56-16 smd NXP
Symbol Micros:
TBCP5616
Case : SOT223
NPN 1A 80V 1.5W 130MHz HFE=100-250
Parameters
| Power dissipation: | 1,35W |
| Manufacturer: | NXP |
| Current gain factor: | 250 |
| Case: | SOT223 |
| Cutoff frequency: | 180MHz |
| Max. collector current: | 1A |
| Max collector-emmiter voltage: | 80V |
Manufacturer:: NXP
Manufacturer part number: BCP56-16,115 RoHS
Case style: SOT223t/r
Datasheet
In stock:
28561 pcs.
| Quantity of pcs. | 3+ | 20+ | 100+ | 300+ | 1000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,4215 | 0,2319 | 0,1825 | 0,1691 | 0,1620 |
Manufacturer:: Nexperia
Manufacturer part number: BCP56-16,115
Case style: SOT223
External warehouse:
9000 pcs.
| Quantity of pcs. | 100+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1852 |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: BCP56-16T3G
Case style: SOT223
External warehouse:
3100 pcs.
| Quantity of pcs. | 100+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1878 |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: BCP56-16T1G
Case style: SOT223
External warehouse:
11500 pcs.
| Quantity of pcs. | 100+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2074 |
| Power dissipation: | 1,35W |
| Manufacturer: | NXP |
| Current gain factor: | 250 |
| Case: | SOT223 |
| Cutoff frequency: | 180MHz |
| Max. collector current: | 1A |
| Max collector-emmiter voltage: | 80V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Transistor type: | NPN |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols