BTA16-800BW WEIDA
Symbol Micros: TR016bta16-800bw WEI
Contractor Symbol:
Case : TO220
It=16A; Vdrm=800V; Igt=50mA; Equivalent: BTA16-800BWRG; BTA16-800BW3G;
Parameters
Case: TO220
Manufacturer: Weida
Current: 16A
Gate current: 50mA
Operating voltage: 800V
Thyristor type: Triac
Manufacturer:: WEIDA Manufacturer part number: BTA16-800BW RoHS Case style: TO220 Datasheet
In stock:
50 pcs.
Quantity of pcs. 2+ 10+ 50+ 200+ 1000+
Add to comparison tool
Packaging:
50
Manufacturer: Weida
Current: 16A
Gate current: 50mA
Operating voltage: 800V