SRN5040-150M Bourns Power inductor
Symbol Micros:
D DJNR5040-015.0 BRNS
Case : Rys.SRN5040
SMD Power inductor; inductance: 15uH; 20%; current: 1.8A; resistance: 0.096R; dimensions: 5x5x4mm; operating temperature: -40°C ~ 125°C; equivalent: D DJNR5040-015.0
Parameters
| Manufacturer: | Bourns |
| Inductor type: | Power |
| Mounting: | SMD |
| Inductance: | 15uH |
| Current: | 1,8A |
| Resistance: | 0,096 Ohm |
| Tolerance [%]: | 20% |
Manufacturer:: Bourns
Manufacturer part number: SRN5040-150M RoHS
Case style: Rys.SRN5040
Datasheet
In stock:
2000 pcs.
| Quantity of pcs. | 3+ | 20+ | 100+ | 300+ | 1000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,4081 | 0,2246 | 0,1767 | 0,1637 | 0,1569 |
Manufacturer:: Bourns
Manufacturer part number: SRN5040-150M
Case style: Rys.SRN5040
External warehouse:
250000 pcs.
| Quantity of pcs. | 1000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1569 |
| Manufacturer: | Bourns |
| Inductor type: | Power |
| Mounting: | SMD |
| Inductance: | 15uH |
| Current: | 1,8A |
| Resistance: | 0,096 Ohm |
| Tolerance [%]: | 20% |
| Dimensions: | 5x5x4mm |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 125°C |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols