SRN8040-6R8Y Bourns Power inductor
Symbol Micros:
D DJNR8040-006.8 BRNS
Case : Rys.SRN8040 BRNS
SMD Power inductor; inductance: 6.8uH; 30%; current: 3.9A; resistance: 0.033R; dimensions: 8x8x4mm; operating temperature: -40°C ~ 125°C; equivalent: D DJNR8040-006.8; SRN8040TA-6R8M
Parameters
| Manufacturer: | Bourns |
| Inductor type: | Power |
| Mounting: | SMD |
| Inductance: | 6,8uH |
| Current: | 3,9A |
| Resistance: | 0,033 Ohm |
| Tolerance [%]: | 30% |
| Manufacturer: | Bourns |
| Inductor type: | Power |
| Mounting: | SMD |
| Inductance: | 6,8uH |
| Current: | 3,9A |
| Resistance: | 0,033 Ohm |
| Tolerance [%]: | 30% |
| Dimensions: | 8x8x4mm |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 125°C |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols