DIP Socket 24pin CONNECTAR
Symbol Micros:
P24P
Case : Rys.P24P
2x12pin; THT; pitch 2.54mm, bushing, gold plated contacts; 3A; row spacing: 15,24mm eqiv. DIP24; GOLD-24P
Parameters
| Number of pins: | 24 |
| Manufacturer: | CONNECTAR |
| Current: | 3A |
| Width [mm]: | 15,24mm |
| Terminal pitch [m]: | 2,54mm |
| Type: | DIP |
Manufacturer:: CONNECTAR
Manufacturer part number: DS1001-01-24BT1WSF6S-JKB RoHS
Case style: Rys.P24P
Datasheet
In stock:
220 pcs.
| Quantity of pcs. | 3+ | 20+ | 100+ | 400+ | 2000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,4264 | 0,2356 | 0,1868 | 0,1710 | 0,1642 |
Manufacturer:: CONNFLY ELECTRONIC
Manufacturer part number: DS1001-01-24BT1WSF6S-JKB
Case style: Rys.P24P
External warehouse:
7920 pcs.
| Quantity of pcs. | 31+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1908 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-09-01
Quantity of pcs.: 1200
| Number of pins: | 24 |
| Manufacturer: | CONNECTAR |
| Current: | 3A |
| Width [mm]: | 15,24mm |
| Terminal pitch [m]: | 2,54mm |
| Type: | DIP |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols