GL1M diode rectifying
Symbol Micros:
DP GL1M
Case : SOD80/MINIMELF/DO-213AA
1A; 1000V; packaging: tape&reel;
Parameters
| Case: | SOD80 (MINIMELF) |
| Manufacturer: | MIC |
| Forward current: | 1A |
| Operating voltage: | 1000V |
| Mounting: | SMD |
| Type: | Rectifier diode |
Manufacturer:: MIC
Manufacturer part number: GL1M RoHS
Case style: SOD80/MINIMELF/DO-213AA
Datasheet
In stock:
0 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 2500+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1382 | 0,0634 | 0,0344 | 0,0257 | 0,0230 |
Manufacturer:: DIOTEC
Manufacturer part number: GL1M
Case style: SOD80/MINIMELF/DO-213AA
External warehouse:
825000 pcs.
| Quantity of pcs. | 2500+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0230 |
Manufacturer:: DIOTEC
Manufacturer part number: GL1M
Case style: SOD80/MINIMELF/DO-213AA
External warehouse:
2540 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0466 |
Manufacturer:: DIOTEC
Manufacturer part number: GL1M
Case style: SOD80/MINIMELF/DO-213AA
External warehouse:
140000 pcs.
| Quantity of pcs. | 5000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0239 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-04-20
Quantity of pcs.: 15000
Item in delivery
Estimated date:
2026-07-20
Quantity of pcs.: 150000
Item in delivery
Estimated date:
2026-06-10
Quantity of pcs.: 35000
| Case: | SOD80 (MINIMELF) |
| Manufacturer: | MIC |
| Forward current: | 1A |
| Operating voltage: | 1000V |
| Mounting: | SMD |
| Type: | Rectifier diode |
Detailed description
Manufacturer: Diotec / Master Instrument Corporation
Diode type: rectifying
Mounting: SMD
Off state voltage max.: 1kV
Forward voltage at If: 1.2V
Load current: 1A
Case: MiniMELF
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols