1N5819 diode Schottky
Symbol Micros:
DS 1N5819
Case : DO41
1A/25AP; 40V package: ammo; equivalent: 1N19; B140; DFLS140
Parameters
| Case: | DO41 |
| Manufacturer: | LGE |
| Forward current: | 1A |
| Max. reverse voltage [Vrrm]: | 40V |
| Type of packaging: | Tape |
| Mounting: | THT |
| Type: | Schottky |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: 1N5819
Case style: DO41
External warehouse:
170000 pcs.
| Quantity of pcs. | 16000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0244 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: 1N5819
Case style: DO41
External warehouse:
92797 pcs.
| Quantity of pcs. | 4000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0303 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-05-30
Quantity of pcs.: 10000
Item in delivery
Estimated date:
2026-09-30
Quantity of pcs.: 30000
| Case: | DO41 |
| Manufacturer: | LGE |
| Forward current: | 1A |
| Max. reverse voltage [Vrrm]: | 40V |
| Type of packaging: | Tape |
| Mounting: | THT |
| Type: | Schottky |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols