SB360 diode Schottky
Symbol Micros:
DS SB360
Case : DO201AD
3A; 60V package: ammo; equivalent: SR360; CRSH3-6
Parameters
| Case: | DO201AD |
| Manufacturer: | MIC |
| Forward current: | 3A |
| Max. reverse voltage [Vrrm]: | 60V |
| Type of packaging: | Tape |
| Mounting: | THT |
| Type: | Schottky |
Manufacturer:: MIC
Manufacturer part number: SB360 RoHS
Case style: DO201AD
In stock:
1690 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 400+ | 1250+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2323 | 0,1166 | 0,0697 | 0,0561 | 0,0516 |
Manufacturer:: DIOTEC
Manufacturer part number: SB360
Case style: DO201AD
External warehouse:
520 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1350 |
| Case: | DO201AD |
| Manufacturer: | MIC |
| Forward current: | 3A |
| Max. reverse voltage [Vrrm]: | 60V |
| Type of packaging: | Tape |
| Mounting: | THT |
| Type: | Schottky |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols