SS210 diode Schottky
Symbol Micros:
DS SS210
Case : DO214AA-SMB
2A/50AP; 100V package: reel; equivalent: 20BQ040; B2100; CMSH2-40;
Parameters
| Case: | DO214AA-SMB |
| Manufacturer: | MIC |
| Forward current: | 2A |
| Max. reverse voltage [Vrrm]: | 100V |
| Type of packaging: | Reel |
| Mounting: | SMD |
| Type: | Schottky |
Manufacturer:: MIC
Manufacturer part number: SS210 SMB RoHS
Case style: DO214AA-SMB
Datasheet
In stock:
0 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 3000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2117 | 0,1005 | 0,0567 | 0,0429 | 0,0385 |
Manufacturer:: Taiwan Semiconductor Co., Ltd.
Manufacturer part number: SS210
Case style: DO214AA-SMB
External warehouse:
7765 pcs.
| Quantity of pcs. | 3000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0403 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-05-30
Quantity of pcs.: 15000
| Case: | DO214AA-SMB |
| Manufacturer: | MIC |
| Forward current: | 2A |
| Max. reverse voltage [Vrrm]: | 100V |
| Type of packaging: | Reel |
| Mounting: | SMD |
| Type: | Schottky |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols