EC12E1220405 Alps Incremental encoder
Symbol Micros:
EC 12E1220405
Case : rys.EC12E1220405
Incremental encoder; THT; 5mA; 12imp/revol; 30000 cycles; shaft length: 25mm; shaft diameter: 6mm
Parameters
| Shaft length: | 25mm |
| Resolution: | 12 |
| Manufacturer: | ALPS |
| Shaft diameter: | 6mm |
| Built-in button: | No |
| Mounting: | THT |
| Mounting thread: | No |
Manufacturer:: ALPS
Manufacturer part number: EC12E1220405 RoHS
Case style: rys.EC12E1220405
Datasheet
In stock:
10 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 30+ | 100+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 1,6962 | 1,3447 | 1,1442 | 1,0522 | 0,9979 |
Manufacturer:: ALPS
Manufacturer part number: EC12E1220405
Case style: rys.EC12E1220405
External warehouse:
4520 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,9979 |
| Shaft length: | 25mm |
| Resolution: | 12 |
| Manufacturer: | ALPS |
| Shaft diameter: | 6mm |
| Built-in button: | No |
| Mounting: | THT |
| Mounting thread: | No |
| Operating current: | 5mA |
| Orientation: | Horizontal |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols