ECW1J-B24-AC0024L Bourns Incremental encoder
Symbol Micros:
EC ECW1J-B24-AC0024L
Case : Rys.ECW1J-B24-AC0024L
Incremental encoder; THT; 10mA; 24PPR; dimensions: 28.5x22mm; thread: M9 x 0.75; shaft length: 19mm; shaft diam.: 6,35mm
Parameters
| Shaft length: | 19mm |
| Resolution: | 24 |
| Manufacturer: | Bourns |
| Shaft diameter: | 6,35mm |
| Built-in button: | No |
| Mounting: | THT |
| Mounting thread: | Yes |
Manufacturer:: Bourns
Manufacturer part number: ECW1J-B24-AC0024L RoHS
Case style: Rys.ECW1J-B24-AC0024L
Datasheet
In stock:
18 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 45+ | 135+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 4,4206 | 3,7329 | 3,3184 | 3,0617 | 2,9675 |
Manufacturer:: Bourns
Manufacturer part number: ECW1J-B24-AC0024L
Case style: Rys.ECW1J-B24-AC0024L
External warehouse:
135 pcs.
| Quantity of pcs. | 45+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 3,9323 |
| Shaft length: | 19mm |
| Resolution: | 24 |
| Manufacturer: | Bourns |
| Shaft diameter: | 6,35mm |
| Built-in button: | No |
| Mounting: | THT |
| Mounting thread: | Yes |
| Operating current: | 10mA |
| Orientation: | Horizontal |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols