HCP3-S-DC12V-C power relay
Symbol Micros: P HCP3-S-DC12V-C
Contractor Symbol:
Case : Rys.HCP3
16A; 12V; SPDT; coil power: 0,4W; 29 x 12,6 x 15,8mm contacts Ag; plastic sealed; PCB
Parameters
Manufacturer: HKE
Type: SPDT
Coil current type: DC
Coil voltage (V): 12V
Contact current: 16A
Manufacturer:: HKE Manufacturer part number: HCP3-S-DC12V-C RoHS Case style: Rys.HCP3 Datasheet
In stock:
388 pcs.
Quantity of pcs. 1+ 5+ 25+ 100+ 400+
Add to comparison tool
Packaging:
25/1000
Manufacturer: HKE
Type: SPDT
Coil current type: DC
Coil voltage (V): 12V
Contact current: 16A