NHD-C0216CZ-FSW-FBW-3V3 Newhaven Display
Symbol Micros:
O LCS NHD-C0216CZ-FSW-FBW-3V3
Case : Rys.O LCS NHD-C0216CZ-FSW-FBW-3V3
LCD alphanumeric display; 16x2; size: 41,4x24,3x4mm; window: 37,6x12,8mm Temperature range -20°C~+70°C; kind of controller: ST7032-0D
Parameters
| External dimensions: | 41,4x24,3x4mm |
| Window size: | 37,6x12,8mm |
| Number of characters: | 16x2 |
| Digit height: | 5,95mm |
| Backlight colour: | White |
| Manufacturer: | Newhaven Display |
| Signs colour: | Grey |
| External dimensions: | 41,4x24,3x4mm |
| Window size: | 37,6x12,8mm |
| Number of characters: | 16x2 |
| Digit height: | 5,95mm |
| Backlight colour: | White |
| Manufacturer: | Newhaven Display |
| Signs colour: | Grey |
| Display technology: | FSTN Positive |
| Kind of display: | alphanumeric |
| Operating temperature (range): | -20°C ~ 70°C |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols