RC1602B-GHW-CSX RAYSTAR
Symbol Micros:
O LCS RC1602B-GHW-CSX
Case : Rys.O LCS RC1602B-GHW-CSX
LCD alphanumeric display; 16x2; size: 80x36x13,5mm; window: 66x16mm Temperature range -20°C~+70°C; kind of controller: ST7066U
Parameters
| External dimensions: | 80x36x13,5mm |
| Window size: | 66x16mm |
| Number of characters: | 16x2 |
| Digit height: | 5,55mm |
| Backlight colour: | Grey |
| Manufacturer: | Raystar |
| Signs colour: | White |
| External dimensions: | 80x36x13,5mm |
| Window size: | 66x16mm |
| Number of characters: | 16x2 |
| Digit height: | 5,55mm |
| Backlight colour: | Grey |
| Manufacturer: | Raystar |
| Signs colour: | White |
| Display technology: | STN Positive |
| Kind of display: | alphanumeric |
| Operating temperature (range): | -20°C ~ 70°C |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols