OSR51206C1C OPTOSUPPLY
Symbol Micros:
OLC.OSR51206C1C
Case : Rys.OLC.OSR51206C1C
SMD LED 1206; red; dimensions: 3.2x1.6x0.8mm; brightness: 120mcd; diode current: 30mA Wavelength: 585-588 nm; viewing angle: 120°; voltage: 1.8-2.6 V
Parameters
| Manufacturer: | OPTOSUPPLY |
| Diode type: | LED |
| Mounting: | SMD |
| Case: | 1206 |
| LED colours: | Red |
| Brightness: | 100mcd ~ 120mcd |
| Viewing angle: | 120° |
Manufacturer:: OPTOSUPPLY
Manufacturer part number: OSR51206C1E RoHS
Case style: Rys.OLC.OSR51206C1C
In stock:
5900 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 3000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1284 | 0,0589 | 0,0320 | 0,0240 | 0,0214 |
| Manufacturer: | OPTOSUPPLY |
| Diode type: | LED |
| Mounting: | SMD |
| Case: | 1206 |
| LED colours: | Red |
| Brightness: | 100mcd ~ 120mcd |
| Viewing angle: | 120° |
| LED diode current: | 30mA |
| Power: | 70mW |
| Nominal voltage: | 1,8V ~ 2,5V |
| Wavelength range: | 620nm ~ 630nm |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols