G2RL-2-24VDC miniature relay
Symbol Micros:
P G2RL-2-24DC
Case : Rys.G2RL
24V; 8A; 400mW; DPDT; 29 x 12.7 x 15.7mm PCB
Parameters
| Contacts configuration: | DPDT |
| Coil voltage type [AC, DC]: | DC |
| Coil voltage (V): | 24V |
| AC contact current: | 8A |
| DC contact current: | 8A |
| Contact voltage: | 440VAC/300VDC |
| Coil power: | 400mW |
Manufacturer:: OMRON
Manufacturer part number: G2RL-2-24 RoHS
Case style: Rys.G2RL
Datasheet
In stock:
0 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 5+ | 20+ | 100+ | 200+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 2,6870 | 2,2148 | 2,0353 | 1,9409 | 1,9196 |
Manufacturer:: OMRON
Manufacturer part number: G2RL224DC
Case style: Rys.G2RL
External warehouse:
16300 pcs.
| Quantity of pcs. | 100+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,9196 |
Manufacturer:: OMRON
Manufacturer part number: G2RL-2-24DC
Case style: Rys.G2RL
External warehouse:
108 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 2,5870 |
Manufacturer:: OMRON
Manufacturer part number: G2RL224DC
Case style: Rys.G2RL
External warehouse:
2385 pcs.
| Quantity of pcs. | 200+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 1,9196 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-06-12
Quantity of pcs.: 100
| Contacts configuration: | DPDT |
| Coil voltage type [AC, DC]: | DC |
| Coil voltage (V): | 24V |
| AC contact current: | 8A |
| DC contact current: | 8A |
| Contact voltage: | 440VAC/300VDC |
| Coil power: | 400mW |
| Mounting: | PCB |
| Manufacturer: | OMRON |
| Dimensions: | 29 x 12.7 x 15.7mm |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols