HF115F/012-1Z3A power relay
Symbol Micros: P HF115f012-1z3a
Contractor Symbol:
Case : Rys.JQX115F.3
16A; 12V; SPDT; coil power 400mW; 29,0 x 16,0 x 13,0mm PCB; equivalent: RM85Z, RM83Z, AZ761, G2RL; AgSnO2
Parameters
Coil voltage (V): 12V
Contact current: 16A
Type: SPDT
Coil current type: DC
Insulation breakdown voltage: 5000V
In stock:
1782 pcs.
Quantity of pcs. 1+ 5+ 20+ 100+ 300+
Add to comparison tool
Stock available
Until stock lasts
Packaging:
20/1000
Coil voltage (V): 12V
Contact current: 16A
Type: SPDT
Coil current type: DC