DIP Socket 8pin CONNECTAR
Symbol Micros:
P08P
Case : Rys.P08P
2x4pin; THT; pitch 2.54mm, bushing, gold plated contacts; 3A; row spacing: 7.62mm eqiv. DIP08; GOLD-8P
Parameters
| Number of pins: | 8 |
| Manufacturer: | CONNECTAR |
| Current: | 3A |
| Width [mm]: | 7,62mm |
| Terminal pitch [m]: | 2,54mm |
| Type: | DIP |
Manufacturer:: CONNECTAR
Manufacturer part number:
Case style: Rys.P08P
Datasheet
In stock:
9128 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 60+ | 300+ | 1500+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2465 | 0,1352 | 0,0986 | 0,0773 | 0,0702 |
Manufacturer:: CONNFLY ELECTRONIC
Manufacturer part number: DS1001-01-08BT1NSF6X-JKB
Case style: Rys.P08P
External warehouse:
15700 pcs.
| Quantity of pcs. | 60+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0702 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-09-01
Quantity of pcs.: 16800
| Number of pins: | 8 |
| Manufacturer: | CONNECTAR |
| Current: | 3A |
| Width [mm]: | 7,62mm |
| Terminal pitch [m]: | 2,54mm |
| Type: | DIP |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols