Precision socket 16pin CONNECTAR
Symbol Micros:
P2x08SIP7
Case : Rys.P2x08SIP7
female; precise; 2x8pin, straight, pitch: 2.54mm, THT; turned contacts, round pins; gold plated, h=7.0/10.0mm, eqiv. ZL307-2X8
Parameters
| Number of pins: | 2x8 |
| Height [m]: | 7,0mm |
| Manufacturer: | CONNECTAR |
| Spatial orientation: | Straight |
| Terminal pitch [m]: | 2,54mm |
| Mounting: | THT |
Manufacturer:: CONNFLY ELECTRONIC
Manufacturer part number: DS1002-03-2x08-131 RoHS
Case style: Rys.P2x08SIP7
Datasheet
In stock:
150 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 5+ | 30+ | 150+ | 300+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 1,1919 | 0,7891 | 0,6289 | 0,5771 | 0,5677 |
Manufacturer:: CONNFLY ELECTRONIC
Manufacturer part number: DS1002-03-2x8131
Case style: Rys.P2x08SIP7
External warehouse:
820 pcs.
| Quantity of pcs. | 150+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,5677 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-08-01
Quantity of pcs.: 400
| Number of pins: | 2x8 |
| Height [m]: | 7,0mm |
| Manufacturer: | CONNECTAR |
| Spatial orientation: | Straight |
| Terminal pitch [m]: | 2,54mm |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols