24LC16B-I/MS
Symbol Micros:
PEE24lc16bi/ms
Case : MSOP08
8-bit Memory IC; 2kB-EE; 2,5~5,5V; 400kHz; I2C; -40°C~85°C; Substitute: 24LC16BT-I/MS;
Parameters
| Supply voltage range: | 2,5~5,5V |
| Case: | MSOP08 |
| EEPROM memory: | 2kB |
| Manufacturer: | MICROCHIP |
| Frequency: | 400kHz |
| Architecture: | 8-bit |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
Manufacturer:: Microchip
Manufacturer part number: 24LC16B-I/MS RoHS
Case style: MSOP08
Datasheet
In stock:
100 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,8917 | 0,5921 | 0,4907 | 0,4435 | 0,4246 |
Manufacturer:: Microchip
Manufacturer part number: 24LC16B-I/MS
Case style: MSOP08
External warehouse:
2231 pcs.
| Quantity of pcs. | 500+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,4246 |
| Supply voltage range: | 2,5~5,5V |
| Case: | MSOP08 |
| EEPROM memory: | 2kB |
| Manufacturer: | MICROCHIP |
| Frequency: | 400kHz |
| Architecture: | 8-bit |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| TWI (I2C) interface: | YES |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols