PIC16F1947-I/PT
Symbol Micros:
PIC16f1947i/pt
Case : TQFP64
8-bit MCU; 28kB-FLASH; 256B-EEPROM; 1kB-SRAM; 54 I/O; 1,8V~5,5V; 32MHz; A/D; D/A; USART; SPI; TWI; -40°C ~ 85°C;
Parameters
| Case: | TQFP64 |
| RAM memory: | 1kB |
| Number of I/O: | 54 |
| Supply voltage range: | 1,8V~5,5V |
| FLASH memory: | 28kB |
| Frequency: | 32,000MHz |
| EEPROM memory: | 256B |
Manufacturer:: Microchip
Manufacturer part number: PIC16F1947-I/PT RoHS
Case style: TQFP64
Datasheet
In stock:
10 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 40+ | 160+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 2,8620 | 2,4710 | 2,2401 | 2,1082 | 2,0446 |
Manufacturer:: Microchip
Manufacturer part number: PIC16F1947-I/PT
Case style: TQFP64
External warehouse:
2299 pcs.
| Quantity of pcs. | 160+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 2,9129 |
| Case: | TQFP64 |
| RAM memory: | 1kB |
| Number of I/O: | 54 |
| Supply voltage range: | 1,8V~5,5V |
| FLASH memory: | 28kB |
| Frequency: | 32,000MHz |
| EEPROM memory: | 256B |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| Architecture: | 8-bit |
| ADC: | YES |
| CAN interface: | NO |
| DAC: | YES |
| ETHERNET interface: | NO |
| Encryption: | NO |
| SPI interface: | YES |
| TWI (I2C) interface: | YES |
| UART/USART interface: | YES |
| USB interface: | NO |
| Manufacturer: | MICROCHIP |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols