PIC18F458-I/PT
Symbol Micros:
PIC18f458i/pt
Case : TQFP44
8-bit MCU; 32kB-FLASH; 256B-EEPROM; 1,5kB-SRAM; 33 I/O; 4,2V~5,5V; 40MHz; A/D; USART; SPI; TWI; CAN; -40°C ~ 85°C;
Parameters
| Case: | TQFP44 |
| RAM memory: | 1,5kB |
| Number of I/O: | 33 |
| Supply voltage range: | 4,2V~5,5V |
| FLASH memory: | 32kB |
| Frequency: | 40,000MHz |
| EEPROM memory: | 256B |
Manufacturer:: Microchip
Manufacturer part number: PIC18F458-I/PT RoHS
Case style: TQFP44
Datasheet
In stock:
5 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 20+ | 50+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 9,8533 | 9,3447 | 9,0205 | 8,9039 | 8,7966 |
Manufacturer:: Microchip
Manufacturer part number: PIC18F458-I/PT
Case style: TQFP44
External warehouse:
375 pcs.
| Quantity of pcs. | 160+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 10,9195 |
| Case: | TQFP44 |
| RAM memory: | 1,5kB |
| Number of I/O: | 33 |
| Supply voltage range: | 4,2V~5,5V |
| FLASH memory: | 32kB |
| Frequency: | 40,000MHz |
| EEPROM memory: | 256B |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 85°C |
| Architecture: | 8-bit |
| ADC: | YES |
| CAN interface: | YES |
| DAC: | NO |
| ETHERNET interface: | NO |
| Encryption: | NO |
| SPI interface: | YES |
| TWI (I2C) interface: | YES |
| UART/USART interface: | YES |
| USB interface: | NO |
| Manufacturer: | MICROCHIP |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols