53RAA-R25-A15L Bourns Potentiometer
Symbol Micros:
PO 53RAA-R25-A15L
Case : Rys.53AAA
Single turn shaft potentiometer; 10kR; turns: 270°; on panel; linear characteristics; 13,25x12,5x8,9mm; shaft diameter: 6mm; 1W; tolerance: 10%; operating temperature: -1°C÷125°C
Parameters
| Resistance: | 10 kOhm |
| Dimensions: | 13.25x12.5x8.9mm |
| Power: | 1W |
| Operating temperature (range): | -1°C ~ 125°C |
| Manufacturer: | Bourns |
| Tolerance: | 10% |
| Mounting: | On panel |
Manufacturer:: Bourns
Manufacturer part number: 53RAA-R25-A15L
Case style: Rys.53AAA
External warehouse:
90 pcs.
| Quantity of pcs. | 45+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 8,4656 |
| Resistance: | 10 kOhm |
| Dimensions: | 13.25x12.5x8.9mm |
| Power: | 1W |
| Operating temperature (range): | -1°C ~ 125°C |
| Manufacturer: | Bourns |
| Tolerance: | 10% |
| Mounting: | On panel |
| Rotation angle: | 270° |
| Characteristic: | Linear |
| Type of potentiometer: | Shaft |
| Kind of potentiometer: | Single-turn |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols