FLKN2-16X-W006; toggle switch;
Symbol Micros: PRZ FLKN2-16X-W006
Contractor Symbol:
Case : Rys.FLKN2-1X-W
single pole; wires; ON-(ON); SPST; 16A 125/250VAC; 20A 24VDC; IP67
Parameters
Switching method: ON-(ON)
Contacts rating: 16A 125 250VAC 20A 24VDC
Contacts configuration: SPST
Type of outputs: Wires
Type of switch: Lever
In stock:
20 pcs.
Quantity of pcs. 1+ 5+ 20+ 40+ 100+
Add to comparison tool
Packaging:
20
Switching method: ON-(ON)