RFM01-868-S1 wireless FSK receiver module, SMD
Symbol Micros: RF RFM01-868-S1
Contractor Symbol:
Case : RF RFM01-868-S1
868MHz 2.2÷5.4V -105dBm (S1 use can-type xtal) ; Suggested replacement: RFM219SW...
Parameters
Dimensions: 15,9x16,1x4,2mm
Supply voltage: 2,2V~5,4V
Receiver sensivity: -109dBm
Frequency: 868MHz
Interface: SPI
Transmission speed: 115,2kbps
Modulation: FSK; OOK
Manufacturer:: HOPE Manufacturer part number: RFM01-868S1 RoHS Case style: RF RFM01-868-S1 Datasheet
In stock:
381 pcs.
Quantity of pcs. 1+ 5+ 20+ 80+ 320+
Add to comparison tool
Packaging:
80/3000
Dimensions: 15,9x16,1x4,2mm
Supply voltage: 2,2V~5,4V
Receiver sensivity: -109dBm
Frequency: 868MHz
Interface: SPI
Transmission speed: 115,2kbps
Modulation: FSK; OOK
Operating temperature (range): -40°C ~ 85°C
Type: Receiver
Mounting: SMD
Detailed description
Manufacturer: HOPE MICROELECTRONICS
Communication module type: RF
Module type: FM receiver
Modulation type: FSK
Frequency: 868MHz
Receiver sensitivity: -109dBm
Supply voltage: 2.2~5.4V DC