SRN8040-2R2Y Bourns Power inductor
Symbol Micros:
D DJNR8040-002.2 BRNS
Case : Rys.SRN8040 BRNS
SMD Power inductor; inductance: 2.2uH; 30%; current: 6.3A; resistance: 0.013R; dimensions: 8x8x4mm; operating temperature: -40°C ~ 125°C; equivalent: D DJNR8040-002.2; SRN8040TA-2R2Y
| Mounting: | SMD |
| Inductance: | 2,2uH |
| Current: | 6,3A |
| Resistance: | 13 mOhm |
| Tolerance [%]: | 30% |
Manufacturer:: Bourns
Manufacturer part number: SRN8040-2R2Y
Case style: Rys.SRN8040 BRNS
External warehouse:
20000 pcs.
| Quantity of pcs. | 1000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
Case style: Rys.SRN8040 BRNS
External warehouse:
33000 pcs.
| Mounting: | SMD |
| Inductance: | 2,2uH |
| Current: | 6,3A |
| Resistance: | 13 mOhm |
| Tolerance [%]: | 30% |
| Dimensions: | 8x8x4mm |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 125°C |