7905 prec.
Symbol Micros:
ST-05 l7905acv
Case : TO220
Negative Voltage Regulator, -5V, 1A, 2%, 1.4V dropout, 0÷125°C L7905ACV
Parameters
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Output voltage: | -5V |
| Output current [A]: | 1A |
| Tolerance [%]: | 2% |
| Voltage drop: | 1,4V |
| Input voltage: | -35V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 125°C |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: L7905ACV RoHS
Case style: TO220
Datasheet
In stock:
15 pcs.
| Quantity of pcs. | 3+ | 10+ | 50+ | 100+ | 500+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,3733 | 0,2434 | 0,1727 | 0,1590 | 0,1437 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: L7905ACV
Case style: TO220
External warehouse:
7425 pcs.
| Quantity of pcs. | 650+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1885 |
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Output voltage: | -5V |
| Output current [A]: | 1A |
| Tolerance [%]: | 2% |
| Voltage drop: | 1,4V |
| Input voltage: | -35V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 125°C |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STM |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols