L7915CV TO220(Single Gauge)
Symbol Micros:
ST-15 1,5 0.6mm
Case : TO220SG=0.6mm
Negative Voltage Regulator, -15V, 1.5A, 4%, 1.1V dropout, 0÷150°C UA7915U
Parameters
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Input voltage: | -35V |
| Output current [A]: | 1,5A |
| Voltage drop: | 1,1V |
| Tolerance [%]: | 4,00% |
| Output voltage [V]: | -15V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 150°C |
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Input voltage: | -35V |
| Output current [A]: | 1,5A |
| Voltage drop: | 1,1V |
| Tolerance [%]: | 4,00% |
| Output voltage [V]: | -15V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 150°C |
| Case: | TO220SG=0.6mm |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols