7915 prec.
Symbol Micros:
ST-15 l7915acv
Case : TO220SG=0.6mm
Negative Voltage Regulator, -15V, 1A, 2%, 1.1V dropout, 0÷125°C L7915ACV
Parameters
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Output voltage: | -15V |
| Output current [A]: | 1A |
| Tolerance [%]: | 2% |
| Voltage drop: | 1,1V |
| Input voltage: | -35V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 125°C |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: L7915ACV RoHS
Case style: TO220SG=0.6mm
Datasheet
In stock:
230 pcs.
| Quantity of pcs. | 2+ | 5+ | 18+ | 72+ | 342+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,5808 | 0,4198 | 0,3079 | 0,2542 | 0,2321 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: L7915ACV
Case style: TO220SG=0.6mm
External warehouse:
10041 pcs.
| Quantity of pcs. | 700+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2321 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: L7915ACV
Case style: TO220SG=0.6mm
External warehouse:
101200 pcs.
| Quantity of pcs. | 1000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2321 |
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Output voltage: | -15V |
| Output current [A]: | 1A |
| Tolerance [%]: | 2% |
| Voltage drop: | 1,1V |
| Input voltage: | -35V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 125°C |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STM |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols