MC7915BTG ONS
Symbol Micros:
ST-15 t
Case : TO220
Negative Voltage Regulator, -15V, 1A, 2%, 1.3V dropout, -40÷125°C
Parameters
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Output voltage: | -15V |
| Output current [A]: | 1A |
| Tolerance [%]: | 2% |
| Voltage drop: | 1,3V |
| Input voltage: | -35V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 125°C |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: MC7915BTG RoHS
Case style: TO220
Datasheet
In stock:
200 pcs.
| Quantity of pcs. | 2+ | 10+ | 50+ | 100+ | 350+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,6191 | 0,3875 | 0,3024 | 0,2859 | 0,2694 |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: MC7915BTG
Case style: TO220
External warehouse:
2550 pcs.
| Quantity of pcs. | 550+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2694 |
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Output voltage: | -15V |
| Output current [A]: | 1A |
| Tolerance [%]: | 2% |
| Voltage drop: | 1,3V |
| Input voltage: | -35V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 125°C |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | ONSEMI |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols