L7805CDT-TR
Symbol Micros:
ST+05 cdt 1,5
Case : TO252 (DPAK)
Positive Voltage Regulator, 5V, 1.5A, 4%, 2V dropout, 0÷125°C L7805CDT L7805CDT-TR; 7805CDT;
Parameters
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Input voltage: | 35V |
| Output current [A]: | 1,5A |
| Voltage drop: | 2V |
| Tolerance [%]: | 4,00% |
| Output voltage [V]: | 5V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 125°C |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: L7805CDT-TR RoHS
Case style: TO252 (DPACK) t/r
Datasheet
In stock:
2580 pcs.
| Quantity of pcs. | 2+ | 10+ | 50+ | 200+ | 1000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,5700 | 0,3604 | 0,2850 | 0,2591 | 0,2473 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: L7805CDT-TR
Case style: TO252 (DPAK)
External warehouse:
37500 pcs.
| Quantity of pcs. | 2500+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2473 |
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Input voltage: | 35V |
| Output current [A]: | 1,5A |
| Voltage drop: | 2V |
| Tolerance [%]: | 4,00% |
| Output voltage [V]: | 5V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 125°C |
| Case: | TO252 (DPACK) |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols