L78M05ABV
Symbol Micros:
ST+05m abv
Case : TO220
Fixed Positive Volt.Regul. +5V 500mA 2% -40÷125°C
Parameters
| Integrated circuit type: | Voltage regulator |
| Type: | Linear/fixed |
| Output voltage [V]: | 5V |
| Output current [A]: | 500mA |
| Voltage drop: | 2V |
| Tolerance [%]: | 2% |
| Input voltage range: | 35V |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: L78M05ABV RoHS
Case style: TO220
In stock:
112 pcs.
| Quantity of pcs. | 2+ | 10+ | 50+ | 100+ | 400+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,5505 | 0,3312 | 0,2519 | 0,2356 | 0,2202 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: L78M05ABV
Case style: TO220
External warehouse:
11768 pcs.
| Quantity of pcs. | 1200+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2202 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: L78M05ABV
Case style: TO220
External warehouse:
4100 pcs.
| Quantity of pcs. | 2900+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2202 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: L78M05ABV
Case style: TO220
External warehouse:
3250 pcs.
| Quantity of pcs. | 1000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2202 |
| Integrated circuit type: | Voltage regulator |
| Type: | Linear/fixed |
| Output voltage [V]: | 5V |
| Output current [A]: | 500mA |
| Voltage drop: | 2V |
| Tolerance [%]: | 2% |
| Input voltage range: | 35V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 125°C |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STM |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols