L7812ACV
Symbol Micros:
ST+12 l7812acv
Case : TO220
Fixed Positive Volt. Regul. 12V 1A 2% L7812ACV-DG
Parameters
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Output voltage: | 12V |
| Output current [A]: | 1A |
| Tolerance [%]: | 2% |
| Voltage drop: | 2V |
| Input voltage: | 35V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 125°C |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: L7812ACV RoHS
Case style: TO220
Datasheet
In stock:
300 pcs.
| Quantity of pcs. | 2+ | 10+ | 50+ | 300+ | 900+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,5931 | 0,3757 | 0,2954 | 0,2646 | 0,2575 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: L7812ACV
Case style: TO220
External warehouse:
18599 pcs.
| Quantity of pcs. | 800+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2575 |
| Integrated circuit type: | Linear voltage regulator |
| Output voltage: | 12V |
| Output current [A]: | 1A |
| Tolerance [%]: | 2% |
| Voltage drop: | 2V |
| Input voltage: | 35V |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 125°C |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STM |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols