L7815ABD2T-TR
Symbol Micros:
ST+15 l7815abd2t
Case : TO263 (D2PAK)
Positive Voltage Regulator, 15V, 1.5A, 2%, 2V dropout, -40÷125°C L7815ABD2T-TR; L7815ABD2T;
Parameters
| Integrated circuit type: | Voltage regulator |
| Input voltage: | 28V |
| Output current [A]: | 1,5A |
| Voltage drop: | 2V |
| Tolerance [%]: | 2% |
| Output voltage [V]: | 15V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 125°C |
| Integrated circuit type: | Voltage regulator |
| Input voltage: | 28V |
| Output current [A]: | 1,5A |
| Voltage drop: | 2V |
| Tolerance [%]: | 2% |
| Output voltage [V]: | 15V |
| Operating temperature (range): | -40°C ~ 125°C |
| Case: | TO263 (D2PAK) |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols