8205A TSSOP8(T/R) HT SEMI
Symbol Micros:
T8205A tssop8 HTSEMI
Case : TSSOP08
Transistor 2xN-Channel MOSFET; 20V; 12V; 32mOhm; 6A; 1,6W; -55°C ~ 150°C; Similar to: HX8205A; MS8205A; FS8205A; SC8205A; 8205A/A; BLM8205A; WSP8205A;
Parameters
| Open channel resistance: | 32mOhm |
| Max. drain current: | 6A |
| Max. power loss: | 1,6W |
| Case: | TSSOP08 |
| Manufacturer: | HT |
| Max. drain-source voltage: | 20V |
| Transistor type: | 2xN-MOSFET |
| Open channel resistance: | 32mOhm |
| Max. drain current: | 6A |
| Max. power loss: | 1,6W |
| Case: | TSSOP08 |
| Manufacturer: | HT |
| Max. drain-source voltage: | 20V |
| Transistor type: | 2xN-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 12V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | SMD |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols