AOT10B60D
Symbol Micros: TAOT10b60d
Contractor Symbol:
Case : TO220
Transistor IGBT; 600V; 20V; 10A; 40A; 163W; 5,6V; 17,4nC; -55°C~175°C;
Parameters
Gate charge: 17,4nC
Max. dissipated power: 163W
Max collector current (impulse): 40A
Max. collector current: 10A
Forvard volatge [Vgeth]: 5,6V
Case: TO220
Manufacturer: ALPHA&OMEGA
Manufacturer:: ALPHA&OMEGA Manufacturer part number: AOT10B60D RoHS Case style: TO220
In stock:
13 pcs.
Quantity of pcs. 1+ 3+ 10+ 50+ 200+
Add to comparison tool
Packaging:
50
Gate charge: 17,4nC
Max. dissipated power: 163W
Max. collector current: 10A
Forvard volatge [Vgeth]: 5,6V
Manufacturer: ALPHA&OMEGA
Operating temperature (range): -55°C ~ 175°C
Collector-emitter voltage: 600V
Gate-emitter voltage: 20V