BC546B DIOTEC
Symbol Micros:
TBC546b f DIOTEC
Case : TO92
Transistor NPN; Bipolar 450; 500mW; 65V; 100mA; 300MHz; -55°C ~ 150°C; Substitute:BC546BBK-DIO; BC546BBK; BC546B-DIO;
Parameters
| Power dissipation: | 500mW |
| Manufacturer: | DIOTEC |
| Current gain factor: | 450 |
| Case: | TO92 |
| Cutoff frequency: | 300MHz |
| Max. collector current: | 100mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 65V |
| Power dissipation: | 500mW |
| Manufacturer: | DIOTEC |
| Current gain factor: | 450 |
| Case: | TO92 |
| Cutoff frequency: | 300MHz |
| Max. collector current: | 100mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 65V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Transistor type: | NPN |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols