BC558B
Symbol Micros:
TBC558b
Case : TO92
Tranzystor PNP; 460; 625mW; 30V; 100mA; 150MHz; -55°C ~ 150°C; Odpowiednik: BC558BTA; BC558B-CDI; BC558B-LGE;
Parameters
| Power dissipation: | 625mW |
| Manufacturer: | LGE |
| Current gain factor: | 460 |
| Case: | TO92 |
| Cutoff frequency: | 150MHz |
| Max. collector current: | 100mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 30V |
Manufacturer:: LGE
Manufacturer part number: BC558B RoHS
Case style: TO92bul
Datasheet
In stock:
1031 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ | 50+ | 200+ | 1000+ | 5000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0998 | 0,0396 | 0,0233 | 0,0171 | 0,0153 |
Manufacturer:: LGE
Manufacturer part number: BC558B RoHS
Case style: TO92
Datasheet
In stock:
600 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ | 50+ | 200+ | 1000+ | 5000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0998 | 0,0396 | 0,0233 | 0,0171 | 0,0153 |
Manufacturer:: DIOTEC
Manufacturer part number: BC558B
Case style: TO92
External warehouse:
12000 pcs.
| Quantity of pcs. | 12000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0153 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-08-30
Quantity of pcs.: 10000
| Power dissipation: | 625mW |
| Manufacturer: | LGE |
| Current gain factor: | 460 |
| Case: | TO92 |
| Cutoff frequency: | 150MHz |
| Max. collector current: | 100mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 30V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Transistor type: | PNP |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols