BC638
Symbol Micros:
TBC638
Case : TO92
PNP 1A 60V 1W 100MHz
Parameters
| Power dissipation: | 1W |
| Manufacturer: | Fairchild |
| Current gain factor: | 160 |
| Case: | TO92 |
| Cutoff frequency: | 100MHz |
| Max. collector current: | 1A |
| Max collector-emmiter voltage: | 60V |
Manufacturer:: ON-Semiconductor
Manufacturer part number: BC638TA
Case style: TO92
External warehouse:
8000 pcs.
| Quantity of pcs. | 4000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0454 |
| Power dissipation: | 1W |
| Manufacturer: | Fairchild |
| Current gain factor: | 160 |
| Case: | TO92 |
| Cutoff frequency: | 100MHz |
| Max. collector current: | 1A |
| Max collector-emmiter voltage: | 60V |
| Operating temperature (range): | -65°C ~ 150°C |
| Transistor type: | PNP |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols