BC847C DIOTEC
Symbol Micros:
TBC847c DIOTEC
Case : SOT23-3
Trans GP BJT NPN 45V 0.1A 250mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R BC847C-DIO
Parameters
| Power dissipation: | 250mW |
| Manufacturer: | DIOTEC |
| Current gain factor: | 800 |
| Case: | SOT23-3 |
| Cutoff frequency: | 300MHz |
| Max. collector current: | 100mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 45V |
Manufacturer:: DIOTEC
Manufacturer part number: BC847C RoHS
Case style: SOT23-3 t/r
Datasheet
In stock:
700 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ | 50+ | 400+ | 3000+ | 12000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0817 | 0,0315 | 0,0154 | 0,0122 | 0,0117 |
Manufacturer:: DIOTEC
Manufacturer part number: BC847C
Case style: SOT23-3
External warehouse:
15000 pcs.
| Quantity of pcs. | 3000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0117 |
Manufacturer:: DIOTEC
Manufacturer part number: BC847C
Case style: SOT23-3
External warehouse:
1430039 pcs.
| Quantity of pcs. | 18000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0076 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-05-29
Quantity of pcs.: 6000
| Power dissipation: | 250mW |
| Manufacturer: | DIOTEC |
| Current gain factor: | 800 |
| Case: | SOT23-3 |
| Cutoff frequency: | 300MHz |
| Max. collector current: | 100mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 45V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Transistor type: | NPN |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols