BCP53TA
Symbol Micros:
TBCP53TA Diodes
Case : SOT223t/r
Trans GP BJT PNP 80V 1A 2000mW Automotive 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R BCP53TA; BCP53TX; BCP53TF;
Parameters
| Power dissipation: | 2W |
| Manufacturer: | DIODES |
| Current gain factor: | 250 |
| Case: | SOT223 |
| Cutoff frequency: | 150MHz |
| Max. collector current: | 1A |
| Max collector-emmiter voltage: | 80V |
| Power dissipation: | 2W |
| Manufacturer: | DIODES |
| Current gain factor: | 250 |
| Case: | SOT223 |
| Cutoff frequency: | 150MHz |
| Max. collector current: | 1A |
| Max collector-emmiter voltage: | 80V |
| Operating temperature (range): | -65°C ~ 150°C |
| Transistor type: | PNP |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols