BCX42
Symbol Micros:
TBCX42 cd
Case : SOT23
Transistor PNP; 63; 330mW; 125V; 800mA; 150MHz; -65°C ~ 150°C; BCX42-CDI;
Parameters
| Power dissipation: | 330mW |
| Case: | SOT23 |
| Current gain factor: | 63 |
| Cutoff frequency: | 150MHz |
| Max. collector current: | 800mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 125V |
| Operating temperature (range): | -65°C ~ 150°C |
Manufacturer:: CDIL
Manufacturer part number: BCX42 RoHS
Case style: SOT23t/r
In stock:
3000 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 3000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1413 | 0,0671 | 0,0377 | 0,0287 | 0,0257 |
| Power dissipation: | 330mW |
| Case: | SOT23 |
| Current gain factor: | 63 |
| Cutoff frequency: | 150MHz |
| Max. collector current: | 800mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 125V |
| Operating temperature (range): | -65°C ~ 150°C |
| Transistor type: | PNP |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols